Euskadi Sariak urtez urte, 1997-2006

Euskadi Sarien azken hamar urte honetako historiala EHAAtik (Euskal Herriko Agintaritzaren Aldizkaria) jaso dugu.

1997 Euskadi Saria euskaraz:

TIGRE EHIZAN, Aingeru Epaltza (Elkar)

1997 Zabalkunde saria:

BIHOTZ BI. GERRAKO KRONIKAK, Ramon Saizarbitoria (Erein)

Epaimahaia: Karlos Otegi (epaimahaiburu), Igone Etxebarria, Itxaro Borda, Lurdes Otaegi // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

1997 Haur eta Gazte literatura:

XOLA ETA BASURDEAK, Bernardo Atxaga (Erein)

Epaimahaia: Mariasun Landa (epaimahaiburu), Kattalin Totorika, Laura Uruburu, Xabier Etxaniz // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

1997 Itzulpena:

GURE GARAIKO HEROIA, Mikhail Lermontov / Jose Morales (Ibaizabal)

Epaimahaia: Xabier Mendiguren Bereziartu (epaimahaiburu), Bego Montorio, Juan Garzia, Koldo Biguri / Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

1997 Euskadi Saria gaztelaniaz:

LOS CUERPOS DE LAS NADADORAS, Pedro Ugarte (Anagrama)

Epaimahaia: Soledad Puertolas (epaimahaiburu), Antonio Ortiz de Urbina, Felipe Juaristi, Jesus Mª Lasagabaster // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

1998 Euskadi Saria euskaraz:

GALDEREN GEOGRAFIA, Felipe Juaristi (Alberdania)

1998 Zabalkunde saria:

GASTEIZKO HONDARTZAK, Xabier Montoia (Susa)

Epaimahaia: Aingeru Epaltza (epaimahaiburu), Ana Toledo, Jon Kortazar, Juan Mari Lekuona // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

1998 Haur eta Gazte literatura:

GIZON IZANDAKO MUTILA, Patxi Zubizarreta (Pamiela)

Epaimahaia: Mari Jose Olaziregi (epaimahaiburu), Gerardo Markuleta, Nerea Alzola, Xabier Kaltzakorta // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

1998 Itzulpena:

HARREMAN ARRISKUTSUAK, Choderlos de Laclos / Jon Muñoz (Ibaizabal)

Epaimahaia: Jose Morales (epaimahaiburu), Fauxtin Urrutibeaskoa, Lurdes Auzmendi, Koro Navarro // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

1998 Euskadi Saria gaztelaniaz:

TODOS LOS SANTOS, Jose Fernandez de la Sota (Hiperion)

Epaimahaia: Pedro Ugarte (epaimahaiburu), Ignacio Vidal-Folch, Julia Otxoa, Miguel Sanchez-Ostiz // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

1999 Euskadi Saria euskaraz:

ARGIZARIAREN EGUNAK, Anjel Lertxundi (Alberdania)

1999 Zabalkunde saria:

PAUSOA NOIZ LUZATU, Andoni Egaña (Alberdania)

Epaimahaia: Felipe Juaristi (epaimahaiburu), Gorka Aulestia, Jean Louis Davant, Tere Irastorza // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

1999 Haur eta Gazte literatura:

JONAS ETA HOZKAILU BELDURTIA, Juan Kruz Igerabide (Aizkorri)

Epaimahaia: Patxi Zubizarreta (epaimahaiburu), Aintzane Lasarte, Juan Manuel Etxebarria, Koldo Ameztoi // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

1999 Itzulpena:

IPUIN HAUTATUAK, Jorge Luis Borges / Juan Garzia (Ibaizabal)

Epaimahaia: Jon Muñoz (epaimahaiburu), Andolin Eguzkitza, Irene Aldasoro, Xabier Kintana // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

1999 Euskadi Saria gaztelaniaz:

LISTA DE LOCOS Y OTROS ALFABETOS, Bernardo Atxaga (Siruela)

Epaimahaia: Jose Fernandez de la Sota (epaimahaiburu), Felix Romeo, Luisa Etxenike, Feli Maizkurrena // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

2000 Euskadi Saria euskaraz:

ETA EMAKUMEARI SUGEAK ESAN ZION, Lurdes Oñederra (Erein)

Epaimahaia: Mari Jose Olaziregi (epaimahaiburu), Andoni Egaña, Itziar Zubizarreta, Kirmen Uribe // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

2000 Haur eta Gazte literatura:

ANIMALIEN INAUTERIA, Felipe Juaristi (Erein)

Epaimahaia: Gerardo Markuleta (epaimahaiburu), Asun Agiriano, Mila Maguregi, Manu Lopez Gaseni // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

2000 Itzulpena:

DUBLINDARRAK, James Joyce / Irene Aldasoro (Alberdania)

Epaimahaia: Juan Garzia (epaimahaiburu), Eskarne Mujika, Karlos Cid, Markos Zapiain // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

2000 Euskadi Saria gaztelaniaz:

LA TIERRA FÉRTIL, Paloma Diaz-Mas (Anagrama)

Epaimahaia: Josefina R. Aldecoa (epaimahaiburu), Ana Arregi, Antonio Altarriba, Jose Fernandez de la Sota // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Roman Berriozabal

2001 Euskadi Saria euskaraz:

GORDE NAZAZU LURPEAN, Ramon Saizarbitoria (Erein)

Epaimahaia: Arantxa Urretabizkaia (epaimahaiburu), Gorka Aulestia , Joxe Agustin Arrieta Egiguren, Laura Uruburu, Ur Apalategi // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Francisca Pulgar

2001 Haur eta Gazte literatura:

BOTA GORRIAK, Karlos Linazasoro (Anaya-Haritza)

Epaimahaia: Felipe Juaristi (epaimahaiburu), Arantza Baltzategi, Jon Suarez, Nerea Arregi, Xabier Kaltzakorta // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Francisca Pulgar

2001 Itzulpena:

FANTASIAZKO IPUINAK, Guy de Maupassant / Josu Zabaleta (Ibaizabal)

Epaimahaia: Koldo Biguri (epaimahaiburu), Mari Jose Kerejeta, Mikel Hoyos, Mikel Murua, Pedro Mª Diez de Ulzurrun // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Francisca Pulgar

2001 Euskadi Saria gaztelaniaz:

LOS OJOS VACIOS, Fernando Aramburu (Tusquets)

Epaimahaia: Angel Ortiz Alfau (epaimahaiburu), Ana Arregi, Iban Zaldua, Enrique Gutierrez Ordorika, Maria Bengoa // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Francisca Pulgar

2002 Euskadi Saria euskaraz:

%100 BASQUE, Itxaro Borda (Susa)

Epaimahaia: Jesus Maria Lasagabaster (epaimahaiburu), Eukene Martin Sanpedro, Igor Estankona, Gerardo Markuleta, Mikel Garmendia // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Arturo Garcia Fiel

2002 Haur eta Gazte literatura:

ITSASLABARREKO ETXEA, Miren Agur Meabe (Aizkorri)

Epaimahaia: Karlos Linazasoro (epaimahaiburu), Antton Irusta, Asun Agiriano, Lurdes Unzueta, Manu Lopez Gaseni // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Arturo Garcia Fiel

2002 Itzulpena:

HARRY POTTER ETA SEKRETUEN GANBERA, L.K. Rowling / Iñaki Mendiguren (Elkar)

Epaimahaia: Josu Zabaleta (epaimahaiburu), Anton Garikano, Iban Zaldua. Imanol Unzurrunzaga, Mari Jose Kerejeta // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Arturo Garcia Fiel

2002 Euskadi Saria gaztelaniaz:

POBEÑESES, Miguel Gonzalez San Martin (Bassarai)

Epaimahaia: Pedro Ugarte (epaimahaiburu), Arantxa Urretabizkaia, Jon Kortazar, Feli Maizkurrena, Patrizio Urkizu // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Arturo Garcia Fiel

2003 Euskadi Saria euskaraz:

LARREPETIT, Pello Lizarralde (Erein)

Epaimahaia: Mari Jose Olaziregi (epaimahaiburu), Begoña Bilbao, Jon Arano, Miguel Angel Elkoroberezibar, Pello Otxoteko // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Arturo Garcia Fiel

2003 Haur eta Gazte literatura:

IZAR-MALKOAK, Fernando Morillo (Aizkorri)

Epaimahaia: Antton Irusta (epaimahaiburu), Yolanda Arrieta, Arrate Egaña, Julen Gabiria, Jose Mari Urteaga // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Arturo Garcia Fiel

2003 Itzulpena:

ZORTZI KONTAKIZUN, Isaac B. Singer / Koro Navarro (Alberdania-Elkar)

Epaimahaia: Iñaki Mendiguren Bereziartu (epaimahaiburu), Jon Alonso, Mikel Garmendia, Manu Lopez Gaseni, Karlos del Olmo // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Arturo Garcia Fiel

2003 Euskadi Saria gaztelaniaz:

LA MEMORIA DE LA NIEVE, Antonio Altarriba (Espasa-Calpe)

Epaimahaia: Miguel Gonzalez San Martin (epaimahaiburu), Juan Jose Lanz Rivera, Juan Manuel Diaz de Guereñu, Pablo Gonzalez de Langarika, Sabina de la Cruz // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Arturo Garcia Fiel

2004 Euskadi Saria euskaraz:

BIZIA LO, Jokin Muñoz (Alberdania)

Epaimahaia: Ur Apalategi (epaimahaiburua), Aritz Gorrotxategi, Estibalitz Ezkerra, Ibon Egaña, Miguel Angel Elkoroberezibar // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Maria Jesus Cambra

2004 Haur eta Gazte literatura:

OSABA BIN FLOREN, J.M. Olaizola “Txiliku” (Elkar)

Epaimahaia: Maite Gonzalez Esnal (epaimahaiburu), Iñaki Friera, Joseba Aurkenerena, Julen Gabiria, Marina Etxegoien // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Maria Jesus Cambra

2004 Itzulpena:

BEDERATZIETATIK BEDERATZIETARA, Leo Perutz / Anton Garikano (Alberdania-Elkar)

Epaimahaia: Karlos del Olmo (epaimahaiburu), Gotzon Egia, Jasone Larrinaga, Maite Imaz, Mikel Hoyos // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Maria Jesus Cambra

2004 Euskadi Saria gaztelaniaz:

HISTORIA DE LAS MALAS IDEAS, Eduardo Gil Bera (Destino)

Epaimahaia: Antonio Altarriba (epaimahaiburu), Iñaki Esteban, Juan Jose Lanz Rivera, Juan Manuel Díaz de Guereñu, Luisa Etxenike // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Maria Jesus Cambra

2005 Euskadi Saria euskaraz:

BELARRAREN AHOA, Harkaitz Cano (Alberdania)

Epaimahaia: Mari Jose Olaziregi (epaimahaiburu), Gerardo Markuleta, Iñaki Irazabalbeitia, Karlos Santisteban, Lurdes Otaegi // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Maria Jesus Cambra

2005 Haur eta Gazte literatura:

PUPUAN TRAPUA, Xabier Olaso (Pamiela)

Epaimahaia: Iñaki Friera (epaimahaiburu), Asun Agiriano, Arantza Baltzategi, Itziar Zubizarreta, Maite Gonzalez Esnal // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Maria Jesus Cambra

2005 Itzulpena:

PARISEN SABELA, Emile Zola / Karlos Zabala (Alberdania-Elkar)

Epaimahaia: Beatriz Zabalondo (epaimahaiburu), Anton Garikano, Eskarne Mujika, Mikel Garmendia, Josu Barambones // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Maria Jesus Cambra

2005 Euskadi Saria gaztelaniaz:

VERDES VALLES, COLINAS ROJAS, Ramiro Pinilla (Tusquets)

Epaimahaia: Jon Kortazar (epaimahaiburu), Arantxa Urretabizkaia, Felipe Juaristi, Juan Jose Lanz Rivera, Julia Otxoa // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Maria Jesus Cambra

2006 Euskadi Saria euskaraz:

ETORKIZUNA, Iban Zaldua (Alberdania)

Epaimahaia: Jon Kortazar (epaimahaiburu), Ixiar Rozas, Iñaki Irazabalbeitia, Juanjo Olasagarre, Mari Jose Olaziregi // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Marta Merino

2006 Haur eta Gazte literatura:

PANTALEON BADOA, Patxi Zubizarreta (Pamiela)

Epaimahaia: Asun Agiriano (epaimahaiburu), Arantza Baltzategi, Miguel Angel Asiain, Ruben Ruiz, Xabier Olaso // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Marta Merino

2006 Itzulpena:

ESTILO-ARIKETAK, Raymond Queneau / Xabier Olarra (Igela-KM)

Epaimahaia: Beatriz Zabalondo (epaimahaiburu), Bakartxo Arrizabalaga, Josu Barambones, Karlos Zabala, Oskar Arana // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Marta Merino

2006 Euskadi Saria gaztelaniaz:

COMIDA PARA PECES, Javier de Dios (Hiru)

Epaimahaia: Antonio Altarriba (epaimahaiburu), Arantxa Urretabizkaia, Felipe Juaristi, Isabel Alba, Teresa Calo // Eusko Jaurlaritzako idazkaria: Marta Merino

“Euskadi Sariak urtez urte, 1997-2006”: iruzkin bat

  1. Gorka Arrese:

    Euskarazko helduen literatura sariak GENEROKA:

    –6 aldiz NOBELA:
    “Tigre ehizan” - Aingeru Epaltza - Elkar, 1996
    “Argizariaren egunak” - Anjel Lertxundi - Alberdania, 1998
    “Eta emakumeari sugeak esan zion” - Lurdes Oñederra - Erein, 1999
    “%100 basque” - Itxaro Borda - Susa, 2001
    “Larrepetit” - Pello Lizarralde - Erein, 2002
    “Belarraren ahoa” - Harkaitz Cano - Alberdania, 2004

    –3 aldiz NARRAZIO liburua:
    “Gorde nazazu lurpean” - Ramon Saizarbitoria - Erein, 2000
    “Bizia lo” - Jokin Muñoz - Alberdania, 2003
    “Etorkizuna” - Iban Zaldua - Alberdania, 2005

    –behin POEMA liburua:
    “Galderen geografia” - Felipe Juaristi - Alberdania, 1997

Idatzi zure testua

Izen-deiturak eta e-posta derrigorrezkoak dira.
Berrestea eskatuko da e-posta bidez.